Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wręczenie medali im. Wiktora Godlewskiego 

b_300_225_16777215_00_images_zdjecia2018_medalegodlewski_MSI_15.JPGW dn. 17.05.2018 r. w  Gminnym Ośrodku Kultury  Sportu w Bogutach-Piankach po raz 24 wręczono medale im. Wiktora Godlewskiego „za działania na rzecz ochrony przyrody”.

Urodzony w 1831 r. w Bogutach Wielkich na Mazowszu Wiktor Godlewski przez całe życie łączył działalność patriotyczna i społeczną z pasją przyrodniczą. W roku 1864 za udział w Powstaniu Styczniowym został skazany na katorgę i wywieziony na Syberię Wschodnią. Na zesłaniu W. Godlewski rozpoczął współpracę z wybitnym przyrodnikiem Benedyktem Dybowskim (także odbywającym karę katorgi). Za pionierskie badania fizjograficzne Bajkału oraz prace na temat awifauny Wschodniej Syberii obaj zesłańcy zostali nagrodzeni złotymi medalami Carskiego Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego.


Po powrocie zesłania W. Godlewski osiadł w majątku Smolechy k. Ostrowi Maz., kontynuując badania ornitologiczne i czynnie uczestnicząc w życiu miejscowej społeczności. W roku 1898 z jego inicjatywy utworzono Ostrowskie Towarzystwo Pożyczkowo-Oszczędnościowe (obecnie Bank Spółdzielczy). W roku 1900 W. Godlewski zmarł na tyfus. Jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Jasienicy.

Ustanowiony w roku 1992 medal im. Wiktora Godlewskiego służący upowszechnianiu pamięci tego wybitnego patrioty i przyrodnika jest przyznawany osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla ochrony przyrody oraz popularyzowania wiedzy przyrodniczej.   Co roku Kapituła przyznaje 5 medali. W roku 2018 medal im. Wiktora Godlewskiego otrzymali:

1. Hanna Chromińska (Małkinia Górna) -  za zasługi na rzecz popularyzacji ornitologii i świadomości przyrodniczej na terenie Mazowsza i Podlasia wśród dzieci i młodzieży,

2. Leśny Bank Genów w Kostrzycy (woj. dolnośląskie) - za ochronę zasobów genowych drzew, krzewów i roślin szczególnie, cennych obiektów przyrodniczych środowiska leśnego Polski,

3. Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi - za działalność edukacyjną, wydawniczą i popularyzatorską na rzecz ochrony przyrody,                                                          

4. Maciej Omelaniuk - za zaangażowanie w czynną ochronę i promocję przyrody Mazowsza i wydawnictwa przyrodnicze poświęcone dolinie Bugu,

5. dr inż. Roman Zielony - za całokształt badań w zakresie przyrodniczych podstaw urządzania lasu i ochrony przyrody w lasach. 

Na uroczystość wręczenia medali do GOKiS w Bogutach-Piankach przybyły władze  powiatu ostrowskiego i gminy Boguty-Pianki, pracownicy Lasów Państwowych, dyrektorzy i nauczyciele szkół z powiatu ostrowskiego, uczniowie ze szkół podstawowych w gminie Boguty-Pianki oraz przyjaciele GOKiS i laureatów.                                                                                .

MSI_1.JPG MSI_11_.JPG MSI_12.JPG

MSI_13.JPG MSI_14.JPG MSI_15.JPG

MSI_16.JPG MSI_17.JPG MSI_18.JPG

Our website is protected by DMC Firewall!