Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W dniu 10 kwietnia 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Małkini Górnej odbyło się spotkanie w sprawie szkód wyrządzanych przez zwierzynę łowną na terenie Gminy Małkinia Górna i sposobu ich szacowania.

 

W trakcie spotkania wszystkim zainteresowanym zostały przekazane informacje dotyczące odpowiedzialności za szkody łowieckie oraz procedury wypłaty odszkodowań. Szkody wyrządzane w uprawach i płodach rolnych to ogromny problem dla rolników, którzy co roku ponoszą straty z tego powodu. Jak podkreślali sami rolnicy podczas spotkania aktualne przepisy nie są satysfakcjonujące, zarówno dla nich samych, jak i kół łowieckich. To dlatego występują problemy z porozumieniem dotyczącym odszkodowania za szkody wyrządzone głównie przez dziki. Na mediacje często wzywana jest Mazowiecka Izba Rolnicza lub Urząd Gminy.


REKLAMA

W trakcie spotkania został również poruszony zakaz handlu żywymi zwierzętami i drobnym inwentarzem na targowisku miejskim w Ostrowi Mazowieckiej. Targowisko miejskie musi być przystosowane do wymogów unijnych, a wymaga to poniesienia dużych kosztów.

 

Wójt Gminy Pani Bożena Kordek poinformowała, że Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej zaapelował do wójtów na spotkaniu „Związku Gmin” o udział w powyższych kosztach, do czego wójtowie podchodzą ostrożnie ze względu na potrzebę modernizacji targowisk na własnym terenie, co też spowoduje duże nakłady finansowe.

 

Na zakończenie Wójt Gminy Pani Bożena Kordek podziękowała wszystkim obecnym za udział w spotkaniu, które z pewnością wyjaśniło wiele kwestii spornych.

 

W spotkaniu uczestniczyli: Pan Waldemar Cyran - Wójt Gminy Sadowne, Pan Piotr Orzeł – Powiatowy Lekarz Weterynarii, Pan Tadeusz Berg - Kierownik Biura Mazowieckiej Izby Rolniczej w Ostrołęce, Pan Tomasz Koczara - Członek Zarządu Mazowieckiej Izby Rolniczej w Ostrołęce, Pan Dariusz Łazarecki - Członek Mazowieckiej Izby Rolniczej w Ostrołęce, Pan Jerzy Karaszewski- Biegły Sądowy, Pan Rajmund Zawistowski - Kierownik Biura Powiatowego ARiMR, Pani Urszula Nadratowska - Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Ostrowi Mazowieckiej, Pan Olgierd Jabłoński  -  Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka i koło łowieckie „Puszcza”, Pan Andrzej Ciołkowski  -  Rolnik PIR, Pani Bogusława Łupińska - Kierownik Referatu Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Handlu i Usług Urzędu Gminy w Małkini Górnej oraz Pani Lidia Wileńska - pracownik Urzędu. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele kół łowieckich działających na terenie Gminy Małkinia Górna.

 


 

 

 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd