Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dziś jest
Imieniny obchodzą:

Jesteśmy z Wami od 2001 roku

Chcesz zareklamować się na naszej stronie internetowej? Sprawdź ceny reklam. Cennik znajdziesz w dziale OGŁOSZENIA - REKLAMA

Z brzegów Bugu w okolicy Kiełczewa wolontariusze zebrali 32 worki śmieci. Reszta rzeki nadal czeka na oczyszczenie.

Zainicjowana przez kwartalnik „Kraina Bugu” Operacja Czysta Rzeka to pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania brzegów dużych rzek, ich dopływów oraz starorzeczy i małych akwenów.

 

Pomysłodawcą akcji jest Daniel Parol - redaktor naczelny „Krainy Bugu”. Celem Operacji Czysta Rzeka jest zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także wszystkich osób przebywających nad rzekami (turystów, wędkarzy) do posprzątania rzek i terenów w ich pobliżu, a następnie zadbania o ich czystość.

Do Sztabu Głównego Operacji Czysta Rzeka z siedzibą w Janowie Podlaskim wpłynęło ponad 70 zgłoszeń sztabów lokalnych. Sztaby lokalne otrzymały sprzęt niezbędny do zebrania śmieci (rękawice, worki do selektywnej zbiórki). Gminy, na terenie których wolontariusze oczyszczają akweny, zobowiązały się do odbioru zebranych śmieci.  Po zakończeniu pracy szef każdego sztabu przekazuje do Sztabu Głównego informacje o ilości zebranych śmieci - liczbę worków oraz ich łączną wagę.

 

Finał Operacji Czysta Rzeka odbędzie się 2 maja 2019 r. na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim. 

 

W powiecie ostrowskim udział w akcji zgłosił jedynie utworzony przy małkińskim GOKiS Sztab 71 „Bug – Kiełczew”.

 

W gminie Małkinia Górna działania w ramach Operacji Czysta Rzeka odbyły się 26 kwietnia 2019 r. Brzegi Bugu, starorzeczy i rowów w okolicy Kiełczewa oczyściło 29 uczniów klas VI-VIII ze Szkoły Podstawowej  w Kiełczewie pod opieką Eweliny Puścian, Hanny Chromińskiej i Sylwii Kozłowskiej.

 

W ciągu 4 godzin wolontariusze zebrali 32 worki różnego typu odpadów – przed wszystkim szklanych i plastikowych oraz   kilkanaście sztuk odpadów wielkogabarytowych -  opon, sprzętu AGD, telewizorów, opakowań po materiałach budowlanych i ceramiki budowlanej.

 

Kierująca Sztabem 71 „ Bug – Kiełczew” Ewelina Puścian wysoko ocenia zaangażowanie w Operację Czysta Rzeka młodych wolontariuszy z Kiełczewa oraz grupy osób, które spontanicznie przyłączyły się do akcji.

 

„W ramach Operacji Czysta Rzeka w gminie Małkinia Górna zostało oczyszczone nieco ponad 5 km brzegów Bugu, starorzeczy i cieków wodnych w okolicach Kiełczewa oraz kilkaset metrów brzegów Bugu w Podgórzach Gazdach. Zadowolenie z efektów naszej pracy psują widoki reszty linii brzegowej Bugu. Imponujących rozmiarów „dzikie” wysypiska butelek, puszek po napojach, folii i gruzu zalegają nad Bugiem w wielu miejscach. Obrzydliwie wygląda wysypisko przy nowym moście, fatalną wizytówką gminy są także strzępy folii wiszące na krzakach, opony w rowach i butelki w lasach. Operacja Czysta Rzeka zwróciła uwagę na skalę problemu, ale go nie rozwiązała. Sztab 71 „ Bug – Kiełczew” rozważa możliwość przekształcenia w naszej gminie Operacji Czysta Rzeka w działalność cykliczną, bo stopień zaśmiecenia okolic akwenów i lasów jest porażający.”

  

SFbBox by website

Our website is protected by DMC Firewall!