Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dziś jest
Imieniny obchodzą:

Jesteśmy z Wami od 2001 roku

Chcesz zareklamować się na naszej stronie internetowej? Sprawdź ceny reklam. Cennik znajdziesz w dziale OGŁOSZENIA - REKLAMA

b_300_225_16777215_00_images_zdjecia2018_Akatyst_MSI_29.JPGPo raz drugi w tym roku studenci i absolwenci białostockiego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina odśpiewali w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Małkini Górnej Akatyst.

 

Siódmego grudnia 2018 r. - w wigilię Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP – został odśpiewany Akatyst ku czci Bogurodzicy. 

Akatyst ku czci Bogurodzicy to hymn liturgiczny zbudowany z 24 zwrotek. Zwrotki krótsze (Kondiakony) kończy wołanie „Alleluja!”, zwrotki dłuższe (Ikosy) kończy fraza „Witaj Oblubienico Dziewicza!”.

 

Tematem Akatystu jest udział Maryi w ziemskim życiu Jezusa oraz jej rola w Kościele. Pierwsza części Akatystu opisuje wydarzenia, które poprzedziły narodziny Dzieciątka i następujące wkrótce po Jego przyjściu na świat, w drugiej są opiewane skutki Jego obecności na Ziemi.

 

Napisany w pierwszych wiekach chrześcijaństwa Akatyst ponownie zyskał popularność po przełożeniu tekstu łacińskiego na języki narodowe.

 

Uroczysty charakter Akatystu odśpiewanego w małkińskiej świątyni podkreślił blask zapalonych przez wiernych świec paschalnych - symbolu Chrystusa jednoczącego zgromadzenie liturgiczne i zsyłającego pokój całemu światu.

 SFbBox by website

Our website is protected by DMC Firewall!