W dniach 8 – 15 maja 2018 roku w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przebiegającym pod hasłem „Dowolność czytania”, którego głównym celem jest podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa, Gminna Biblioteka Publiczna w Małkini Górnej zorganizowała akcję czytelniczą pt. „Piękna nasza Polska cała”, nawiązującej do obchodów 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Cykl spotkań w naszej bibliotece rozpoczął się 8 maja wizytą najmłodszej grupy dzieci Leśne Skrzaty z Przedszkola Samorządowego. Podczas spotkania przedszkolaki rozmawiały
o pięknie naszego kraju oraz zapoznały się z księgozbiorem biblioteki. Czytane były wiersze
z książki pt. „Poznajemy Polskę” autorstwa Patrycji Wojtkowiak – Skóra. Na zakończenie spotkania każdy przedszkolak otrzymał na pamiątkę swoją pierwszą książeczkę o Polsce.
Kontynuując akcję czytelniczą w dniach 9-10 i 14 - 15 maja gościły w bibliotece dzieci
z Przedszkola Samorządowego z pozostałych grup, a mianowicie: Pszczółki, Tygryski, Motylki, Zeberki, Żabki, Biedronki oraz Zajączki. Tematem wszystkich spotkań bibliotecznych była „Historia Polski w legendach”. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały następujących legend: „O Lechu, Czechu i Rusie”, „O Warsie i Sawie”, „O Kraku i Wandzie”, „O Smoku Wawelskim”, „O Popielu, którego myszy zjadły”, „O Piaście kołodzieju” oraz „O Panu Twardowskim”. Ponadto dzieci zapoznały się z nowościami bibliotecznymi wśród których największym zainteresowaniem cieszyły się książeczki dźwiękowe. W czasie oglądania książeczek dzieci miały możliwość zapoznać się z dźwiękami otoczenia i dopasować je z kolorowymi obrazkami. Na zakończenie spotkania każda grupa przedszkolaków otrzymała do biblioteczki książeczkę o Polsce oraz kolorowanki, nawiązujące do czytanych legend.
W Filii Bibliotecznej w Prostyni 14 maja dzieci z kl. 0 i III Szkoły Podstawowej brały udział
w zajęciach literacko –edukacyjnych, nawiązujących do obchodów 100 –lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, podczas których zapoznały się z symbolami narodowymi oraz wysłuchały następujących wierszy: „Katechizm polskiego dziecka”, „Czym będę” – Władysława Bełzy , „Co to jest Polska”, „Barwy ojczyste” Czesława Janczarskiego i „Oblicze ojczyzny” Tadeusza Różewicza. Dzieci zapoznały się również z księgozbiorem i brały udział w zabawach,
a na pamiątkę spotkania otrzymały zakładki do książek.
Przeprowadzony cykl spotkań bibliotecznych z najmłodszymi czytelnikami miał na celu przybliżenie dzieciom historii Polski oraz ukształtowanie nawyku czytania i właściwej postawy czytelniczej.
SFbBox by website