Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dziś jest
Imieniny obchodzą:

Jesteśmy z Wami od 2001 roku

Chcesz zareklamować się na naszej stronie internetowej? Sprawdź ceny reklam. Cennik znajdziesz w dziale OGŁOSZENIA - REKLAMA

Na łąkach pod Prostynią członkowie koła ornitologicznego obserwowali młode ptaki i motyle.

Ostatnie w roku szkolnym zajęcia koła ornitologicznego działającego przy GOKiS były poświęcone ptasim maluchom. W sobotę 08.06.2019 r. młodzi ornitolodzy pod opieką Eweliny Puścian i Hanny Chromińskiej wypatrywali młodych ptaków w różnych środowiskach.

Pierwsze pokazały się młode kawki, które niedawno opuściły gniazda i szukają swojego miejsca wśród bloków i samochodów. Równie łatwo udało się zaobserwować przebywające wciąż w gniazdach młode bociany białe. Nieco trudniejsze do wypatrzenia były młode szpaki ukrywające się w budkach i dziuplach oraz schowane w trawie młode czajki.

Pisklęta rybitw czarnych i mew śmieszek skutecznie skryła wodna roślinność, za to miłą niespodziankę sprawiły perkozy dwuczube - na grzbietach pary rodziców widać było pasiaste łebki dwóch młodych.

Uzupełnieniem obserwacji ornitologicznych było spotkanie z rusałką osetnikiem – migrującym motylem, który w tym roku pojawił się w Polsce wyjątkowo licznie. Trudno uwierzyć, że ten ważący mniej niż jeden gram, wyposażony w mózg wielkości główki od szpilki i pozbawiony możliwości uczenia się od starszych, doświadczonych osobników motyl dociera z Afryki do Europy podobną trasą, jaką przebywają bociany. Przy sprzyjających wiatrach rusałki ze średnią prędkością 45 km/h pokonują Saharę, Morze Śródziemne, Alpy, Bałtyk i Morze Północne, a jesienią wracają do Afryki. Rozgrywający się na dystansie ponad 12 000 kilometrów pełny cykl migracyjny rusałek osetników obejmuje sześć pokoleń i jest najdłuższą znaną nauce migracją motyli (migrujące z Meksyku do Kanady monarchy pokonują dystans do 4 000 km) .

Po zakończeniu zajęć terenowych członkowie koła ornitologicznego uzupełnili notatki, opowiedzieli o swoich planach wakacyjnych i umówili się na następne zajęcia w nowym roku szkolnym.

SFbBox by website

KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ

Wójt Gminy Małkinia Górna

BOŻENA KORDEK
Dzień przyjęć: środa 9:00 – 14:00
oraz 16:00-17:00
kontakt: tel. 502 359 022

lub 29 6442975
e-mail: wojt@malkiniagorna.pl
bozenakordek@wp.pl
www.malkiniagorna.pl
 

Pogoda w Małkini

DMC Firewall is a Joomla Security extension!