Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dziś jest
Imieniny obchodzą:

Jesteśmy z Wami od 2001 roku

Chcesz zareklamować się na naszej stronie internetowej? Sprawdź ceny reklam. Cennik znajdziesz w dziale OGŁOSZENIA - REKLAMA

b_250_188_16777215_00_images_dni_ptakow_MSI_1.JPGEuropejskie Dni Ptaków to okazja, by dostrzec różnorodność ptasiego życia wokół nas,  zachwycić się jesienną wędrówką ptaków -  jednym z największych spektakli w świecie przyrody i wesprzeć badania naukowe. 

Od roku 1993 w pierwszy weekend października Światowa Federacja Towarzystw Ochrony Ptaków (BirdLife  International) organizuje Dni Ptaków, na które zaproszeni są wszyscy miłośnicy przyrody.  Światowe Dni Ptaków są obchodzone co dwa lata, natomiast ze względu na duże zainteresowanie akcją w Europie Europejskie Dni Ptaków (EDP) odbywają się co roku.

W Polsce koordynatorem EDP jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Wolontariusze OTOP organizują bezpłatne wycieczki terenowe połączone z obserwacją i liczeniem ptaków. Za pośrednictwem specjalnego formularza wyniki jesiennego ptakoliczenia trafiają do centrali OTOP, a stamtąd do europejskiego koordynatora. Analiza tych danych służy ornitologom do aktualizowania wiedzy o trendach w ptasich populacjach.

Jak podaje OTOP w czasie tegorocznych EDP  zorganizowano 112 spacerów, wycieczek, spotkań i innych wydarzeń poświęconych ptakom, w których udział wzięło.  ponad 1100 osób. W ogólnym zestawieniu EDP Polska znalazła się na 3. miejscu pod względem liczby zorganizowanych wydarzeń - wyprzedziły nas jedynie Węgry (123 wydarzenia) i Holandia (120 wydarzeń).

W tym roku po raz pierwszy wydarzenie EDP zostało zorganizowane w gminie Małkinia Górna jako wspólne przedsięwzięcie małkińskiego GOKiS oraz Eweliny Puścian i Hanny Chromińskiej. Na program EDP w gminie Małkinia Górna złożył się spacer od Kiełczewa do Morzyczyna (ok. 6 km), obserwacje ptaków i ich liczenie, krótkie pogadanki na temat zaobserwowanych gatunków, ptasich obyczajów i form ochrony awifauny, przeprowadzony przez p. Emiliana Sito pokaz budowy różnego rodzaju czatowni obserwacyjnych oraz prezentacja fotografii przyrodniczej.   

Zaproszenie na wydarzenie EDP w dn. 30.09.17 r. przyjęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Małkini Górnej wraz z p. Bogumiłą Nadany, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kiełczewie wraz z pp. Dorotą Koroś i Ewą Gałązką oraz uczniowie Publicznego Gimnazjum w Sadownem. Podczas obserwacji na nadbużańskich polach, łąkach i łachach 37 uczniów zaobserwowało 17 gatunków ptaków -  miedzy innymi krogulca atakowanego przez kawki, czaple siwe, czaple białe, stada szpaków i czajek, rodziny myszołowów zwyczajnych i łabędzi niemych, sójki i rzadko spotykanego myszołowa o jasnym upierzeniu.

 

 

SFbBox by website

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd