Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dziś jest
Imieniny obchodzą:

Jesteśmy z Wami od 2001 roku

Kandydat na Posła RP - Rafał Kowalczyk

Chcesz zareklamować się na naszej stronie internetowej? Sprawdź ceny reklam. Cennik znajdziesz w dziale OGŁOSZENIA - REKLAMA

b_300_225_16777215_00_images_2019_noc_sow_2019_MSI_1.JPGNoc Sów to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne prowadzone i koordynowane przez stowarzyszenie Ptaki Polskie od roku 2013.

Celem Nocy Sów jest przybliżenie wszystkim zainteresowanym informacji i ciekawostek o sowach oraz o potrzebie i sposobach ich ochrony. Noc Sów odbywa się w okresie dużej aktywności wokalnej sów. Przy odrobinie szczęścia uczestnicy mogą usłyszeć głosy, którymi sowy oznaczają terytoria i przywołują partnerów. 

 

Scenariusz Nocy Sów zależy od pomysłowości i możliwości przewodnika prowadzącego wydarzenie, a także od liczebności grupy, jej składu i kondycji uczestników. Wydarzenie Nocy Sów może mieć charakter zamknięty (liczba uczestników jest ograniczona) lub otwarty (wszyscy goście są mile widziani).

 

W powiecie ostrowskim wydarzenia Nocy Sów odbywają się od roku 2015, a większość przewodników jest związana z Ostrowskim Stowarzyszeniem „Ludzie z Pasją”.

Pierwsze wydarzenie Nocy Sów prowadzone przez Hannę Chromińską odbyło się w Szkole Podstawowej im. J. Korczaka w Jasienicy. 

W kolejnych latach wydarzenia Nocy Sów prowadzone przez Hannę Chromińską, Pawła Cieśluka i Ewelinę Puścian odbywały się w Jasienicy, Kaczkowie Starym, Małkini Górnej, Ostrowi Maz. i Tymiankach-Buciach.

 

W roku 2019 w powiecie ostrowskim w wydarzeniach Nocy Sów wzięło udział 160 osób.

 

Wydarzenia Nocy Sów odbyły się:

·         22.03.19 w Jatkach w Ostrowi Maz. – wydarzenie otwarte prowadzone przez Pawła Cieśluka, 52 uczestników, 

·         23.03.19 w Szkole Podstawowej w  Kiełczewie – wydarzenie zamknięte  poprowadzone przez Ewelinę Puścian i Hannę Chromińską, 40 uczestników,

·         24.03.19  GOKiS w Małkini Górnej – wydarzenie otwarte prowadzone przez Ewelinę Puścian i Hannę Chromińską, 16 uczestników,

·         28.03.19 w szkole Podstawowej w Tymiankach-Buciach - wydarzenie zamknięte  poprowadzone przez Hannę Chromińską, 52 uczestników.

 

W części teoretycznej wszystkich wydarzeń odbyły się wykłady i prezentacje gatunków sów występujących w Polsce, pokaz filmu Artura Tabora oraz sowi quiz.

 

Oprawę  plastyczną wydarzeń Nocy Sów 2019 stanowiła wystawa  „sowich” gadżetów „Sowy w kuchni, sowy w sypialni”. Jak co roku na wystawie znalazły się carvingowe ozdoby (kwiaty z kalarepy i sowa z melona) przygotowane przez Technikum Gastronomiczne z Zespołu Szkół im. St. Staszica w Małkini Górnej.

 

W Małkini i Tymiankach-Buciach uczestnicy obejrzeli także wystawę fotograficzną „Sowy duże i małe”. W małkińskim GOKiS odbył się „sowi” konkurs plastyczny, a w Tymiankach-Buciach uczestnicy wykonali „sowie” prace plastyczne.

 

W trakcie wydarzenia Nocy Sów w Tymiankach-Buciach uczniowie zaśpiewali piosenki o sowach (po polsku i po angielsku) oraz zaprezentowali brzmienie rzeczownika „sowa” w esperanto i wszystkich językach europejskich.

Tradycją Nocy Sów w powiecie ostrowskim jest „sowie jadło”. W Małkini i Kiełczewie rolę „sowiego jadła” spełniły pieczone kiełbaski, w Ostrowi uczestnicy Nocy Sów zostali poczęstowani   sowimi kanapkami i pierniczkami.  Na „sowi” poczęstunek w Tymiankach-Buciach złożyły się sowie kanapki, sałatki, pierniczki, był też wspaniały sowi tort i „sowie” jajeczka ukryte w otoczeniu szkoły.  .

 

Podczas nasłuchów w terenie w Ostrowi odezwał się uszatka, w Kiełczewie udało się usłyszeć puszczyka, w Małkini puszczyk zabrzmiał bardzo głośno i wyraźnie, a uszatka cicho i nieśmiało. W Tymiankch-Buciach nie udało się usłyszeć sowiego nawoływania, za to wielką atrakcją była obecność żywej płomykówki.

 

Nietypowym zakończeniem Nocy Sów 2019 w powiecie ostrowskim był „Poranek z sowami”, który w dn. 05.04.2019 r. w małkińskim GOKiS poprowadziła Hanna Chromińska.

 

W „poranku z sowami” wzięło udział 50 przedszkolaków pod opieką Beaty Rukat, Arlety Polińskiej i Ewy Tyszko.

„Biedronki”, Wiewióreczki” i „Pszczólki” z małkińskiego przedszkola samorządowego obejrzały sowią wystawę, poznały 13 gatunków sów występujących w Polsce, wysłuchały opowieści o życiu sów, a następnie wzięły udział w „sowich” zgadywankach.

 

SFbBox by website

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd