W dn. 26.02.2017 r. biegacze z gminy Małkinia Górna po raz trzeci wzięli udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W roku 2011 dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym honorującym i upamiętniającym żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
W roku 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła oddać hołd żołnierzom podziemia organizując w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego wydarzenie pod nazwą „Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W pierwszej edycji biegu, który miał charakter surwiwalowy, wzięło udział 50 uczestników. W roku 2014 w organizację biegu zaangażowała się Fundacja Wolność i Demokracja. Bieg został przeniesiony do Parku Skaryszewskiego w Warszawie, a udział w nim wzięło 1500 biegaczy. Od roku 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. W roku 2016 uczestniczyło w nim ponad 40 tysięcy biegaczy.
Małkińscy biegacze biorą udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych od roku 2015. Tym, co wyróżnia bieg „Tropem wilczym” w Małkini Górnej jest - obok imponującej liczby uczestników - jego rodzinny charakter oraz oprawa edukacyjna.
W tegorocznej edycji w biurze biegu przy małkińskim GOKiS numery startowe i koszulki z podobiznami „żołnierzy wyklętych” odebrało 200 biegaczy. Byli wśród nich członkowie Małkińskiego Klubu Biegacza „TEAM”, panie ze Stowarzyszenia „Małkiński Krąg” z kijkami nordic walking oraz biegacze niezrzeszeni - grupy rodzinne i towarzyskie oraz młodzież szkolna.
Najmłodszy uczestnik biegu liczył 4 lata, najstarsi należeli do kategorii wiekowej 65+.
Dla upamiętnienia daty śmierci ostatniego „żołnierza wyklętego” w roku 1963 przygotowano trasę biegu o długości 1963 m.
Po rozgrzewce przeprowadzonej przez p. Andrzeja Żacha biegacze ustawili się pod budynkiem UG. W samo południe p. Bożena Kordek - Wójt Gminy Małkinia Górna - dała sygnał do startu. Udowadniając, że dla biegacza nie ma złej pogody, uczestnicy biegu pokonali wyznaczoną trasę jeden, dwa lub trzy razy.
Celem osób uczestniczących w małkińskim biegu „Tropem wilczym” nie jest rywalizacja, lecz upamiętnienie żołnierzy polskiego podziemia. W tym biegu zwycięzcami są wszyscy - i ci, którzy pojawili się na mecie po 14 minutach, i ci, którym pokonanie dystansu 3 x 1963 m zajęło 48 minut.
Na zawodników kończących bieg czekała gorąca grochówka i członkowie Grupy Rekonstrukcyjno-Filmowej Bemowo w mundurach z okresu II wojny światowej. Prezentacja umundurowania i uzbrojenia „żołnierza wyklętego” oraz żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego(KBW) i Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych ZSRR (NKWD) była dla uczestników imprezy żywą lekcją historii.
Po zakończeniu części edukacyjnej pani Wójt podziękowała biegaczom za osobisty udział w upamiętnieniu ważnej części historii Polski i pogratulowała kondycji. Pamiątkowe medale z odciskiem wilczej łapy wręczyli uczestnikom biegu „Tropem wilczym” pani Wójt, p. Andrzej Sadowski - Dyrektor GOKiS i „żołnierz wyklęty” w pełnym umundurowaniu.
Patriotycznym akcentem kończącym piaty Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych było złożenie kwiatów przez władze gminy Małkinia Górna pod pomnikiem żołnierzy wyklętych na leśnym cmentarzyku w Glinie.
SFbBox by website