Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dziś jest
Imieniny obchodzą:

Jesteśmy z Wami od 2001 roku

Chcesz zareklamować się na naszej stronie internetowej? Sprawdź ceny reklam. Cennik znajdziesz w dziale OGŁOSZENIA - REKLAMA

10 czerwca 2016 r. odbyła się 14. edycja Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych -  największej cyklicznej imprezy przyrodniczej na wschodnim Mazowszu. Celem spotkań organizowanych przez Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim jest zwrócenie uwagi młodzieży na przyrodnicze walory Doliny Środkowego i Dolnego Bugu, pogłębianie wiedzy ornitologicznej oraz kształtowanie zachowań proekologicznych.

Formuła OSO łączy wiedzę teoretyczną z umiejętnościami praktycznymi - po wykładach o tematyce przyrodniczej i zajęciach terenowych pod opieką przewodników uczestnicy OSO biorą udział w konkursie ornitologicznym.



 

W XIV Ostrowskich Spotkaniach Ornitologicznych wzięło udział 92 uczniów i 11 nauczycieli ze szkól wszystkich typów z terenu całego powiatu ostrowskiego.

O sprawną realizację programu zadbała p. Urszula Wołosiewicz - Wicestarosta Powiatu Ostrowskiego oraz pracownicy Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Ostrowi Maz.

Zajęcia tematyczne poprowadzili: Paweł Cieśluk - ornitolog i nauczyciel biologii w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, Emilia Mróz i Artur Goławski  - pracownicy naukowi Zakładu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Rafał Wyszyński z Nadleśnictwa Wyszków, Jerzy Sikorski współpracujący ze Stołecznym Towarzystwem Ochrony Ptaków i Hanna Chromińska współpracująca ze Stowarzyszeniem Ptaki Polskie.

W tym roku na miejsce zajęć terenowych wybrano bardzo atrakcyjne pod względem ornitologicznym starorzecza Bugu pod Morzyczynem. Uczestnicy zajęć, wyposażeni w atlasy ptaków i profesjonalny sprzęt do obserwacji, starali się  rozpoznać sylwetki i głosy jak największej liczby ptaków. Obserwacjom ornitologicznym sprzyjała wspaniała pogoda - w ciągu dwóch godzin uczniowie zidentyfikowali ponad 20 gatunków ptaków występujących na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.

Druga część OSO  - wykłady i konkurs - odbyła się w Broku w Ośrodku Agroturystycznym „Binduga”. Osoby, które wykazały się największą wiedzą ornitologiczną otrzymały książki o tematyce ornitologicznej i upominki promujące akcję "Jestem na pTAK!" od wspierającego OSO Stowarzyszenia Ptaki Polskie.

 

 

 

 

 

 

 

SFbBox by website

Our website is protected by DMC Firewall!