Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dziś jest
Imieniny obchodzą:

Jesteśmy z Wami od 2001 roku

Chcesz zareklamować się na naszej stronie internetowej? Sprawdź ceny reklam. Cennik znajdziesz w dziale OGŁOSZENIA - REKLAMA

Domowe serowarstwo i przyzagrodowa produkcja różnego rodzaju serów cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Dla jednych to oryginalne hobby, dla innych sposób na  zwiększanie dochodów.   

            Domowe wytwarzanie serów doskonale wpisuje się w modę na żywność ekologiczną i możliwie mało przetworzoną. Ograniczanie liczby procesów przetwarzania żywności jest  istotnym elementem poprawiającym jej walory smakowe i zdrowotne. Rosnąca świadomość w zakresie bezpieczeństwa żywności oraz zmiany nawyków konsumenckich stwarzają korzystny klimat dla przetwórstwa przyzagrodowego i sprzedaży bezpośredniej. Ze względu na niewielkie koszty produkcji, skromne wymagania warsztatowe i niezbyt skomplikowaną technologię sery podpuszczkowe można produkować w domowej kuchni, w ilościach dyktowanych indywidualnymi potrzebami.



 

            W dn. 18.08.2016 r. w Bursie Szkolnej w Ostrowi Maz. odbyły się drugie warsztaty serowarskie zorganizowane przez panią Wicestarostę Urszulę Wołosiewicz i Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim (pierwsze warsztaty odbyły się rok temu w małkińskim "Staszicu") . W zajęciach wzięło udział ok. 40 osób, w tym grupa młodzieży z Ukrainy biorąca udział w programie Erasmus+.  

            Wiedzą o serowarstwie podzieliła się pani Marianna Kuźma, która w należącym do sieci ekoturystycznej  "Między Bugiem a Narwią" gospodarstwie ekologicznym "Na Wzgórzu" od roku 2007 produkuje różne gatunki serów z mleka koziego i krowiego. Wyroby pani Marianny doceniły władze województwa -  w roku 2008 za ser otrzymała Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego, a jej sernik został uznany za najlepszy produkt na Mazowszu w kategorii: Chleby, Ciasta i Wypieki.

            Warsztaty serowarskie w Bursie Szkolnej w Ostrowi Maz. trwały trzy godziny.  W tym czasie zajęć uczestnicy przygotowali ser podpuszczkowy z dodatkiem mieszanki ziołowej zawierającej czarnuszkę, kozieradkę i czosnek niedźwiedzi, pogłębili wiedzę o domowej produkcji serów oraz degustowali  przygotowane przez panią Mariannę sery z mleka koziego i krowiego (także wędzone), domowe konfitury, chleb własnego wypieku, napoje ziołowe i sernik - najlepszy na Mazowszu.

 

SFbBox by website

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd