Jak co roku, w każdy trzeci czwartek listopada, obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Celem corocznych akcji jest motywowanie palaczy do zerwania z nałogiem oraz promowanie stylu życia wolnego od dymu tytoniowego. Mimo iż w ostatnich latach liczba palących Polaków spada, to dane epidemiologiczne wciąż są zatrważające. Palenie tytoniu niezmiennie pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów wśród dorosłej populacji Polaków.
Rzucenie palenia i utrzymanie abstynencji ułatwia pomoc specjalistów. Fachową pomoc i doradztwo prowadzi działająca przy Centrum Onkologii w Warszawie Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym, która działa od poniedziałku do piątku w godz. 1100- 1900 pod numerem 801 108 108 lub 22 211 80 15. Informacji na temat metod rzucenia palenia można zasięgnąć również na stronie www.jakrzucicpalenie.pl
Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku weszła w życie nowelizacja ustawy antynikotynowej zaostrzająca zasady korzystania z e-papierosów. Co to oznacza dla 3 mln osób palących papierosy elektroniczne?
Zgodnie z nowymi przepisami, palenie papierosów elektronicznych podlega identycznym zakazom, jak palenie papierosów tradycyjnych. Nie wolno palić e-papierosów w miejscach publicznych, np. w szkołach, pomieszczeniach zakładów pracy, restauracjach, przystankach komunikacji publicznej, placach zabaw dla dzieci. Za palenie e-papierosa w miejscu niedozwolonym należy liczyć się z możliwością grzywny do 500 zł. E-papierosy stały się także towarem tylko dla dorosłych - żeby móc je legalnie kupić, trzeba być osobą pełnoletnią.
SFbBox by website