W dn. 01.10.2019 r. odbyły się konsultacjespołeczne dotyczące projektu budowy wałów przeciwpowodziowych w gminie MałkiniaGórna.
W konsultacjach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Biura Projektowo-Inżynierskiego WTU Sp. z o.o., organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy sołectw leżących nad Bugiem.
Na skarpie w Rostkach Wielkich opotrzebie zabezpieczenia terenu gminy przed skutkami powodzi mówili: wicemarszałek Senatu RP - Maria Koc, poseł na Sejm Daniel Milewski i dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie Agnieszka Szymula. Trzy warianty planowanych zabezpieczeń przeciwpowodziowych przedstawili wójt Bożena Kordek i przewodniczący Rady Gminy Jacek Bogdan.
Druga część konsultacji społecznych odbyła się w GOKiS. Po wystąpieniu dyrektora Zarządu Zlewni w Sokołowie Podlaskim Piotra Woźniaka i starosty ostrowskiego Zbigniewa Chrupka przedstawiciele WTU zaprezentowali wariant zabezpieczeń uznany za optymalny.
Propozycja zabezpieczeń przeciwpowodziowych w gminie Małkinia Górna opracowana przez WTU obejmuje:
- budowę fundamentów pod zabezpieczenia mobilne – konstrukcję z belek zaporowych z uszczelnieniami budowaną w razie zagrożenia powodziowego
- umocnienie linii brzegowej,
- przebudowę istniejących wałów „carskich”,
- budowę nowych wałów ziemnych.
Wstępnie koszty budowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych w gminie określono na ok. 65 mln zł za 1 km.
Zaprezentowana koncepcja zabezpieczeń przeciwpowodziowych wzbudziła ogromne emocje. Uwagi do przedstawionego planu zgłosili mieszkańcy Klukowa oraz mieszkańcy i właściciele działek z Rostek Wielkich, Zawist Nadbużnych i Zawist Dzikich. Mieszkańcy sołectw położonych nad Bugiem uznali, że przedstawiona koncepcja nie uwzględnia wielu ważnych aspektów - miedzy innymi rzeczywistego zagrożenia podtopieniami i zalaniami, ukształtowania terenu (wysokości skarp), istniejącej zabudowy, rachunku ekonomicznego i poszanowania środowiska.
Konsultacje społeczne nie przyniosły odpowiedzi na wiele ważnych pytań, dlatego ustalono, że mieszkańcy w ciągu 2 tygodni mogą składać w Urzędzie Gminy propozycje, zapytania i sugestie dotyczące zaprezentowanego wariantu zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Materiały te zostaną przekazane do rozpatrzenia Wodom Polskim, które uwzględnią je przed wdrażaniem dalszych procedur.
SFbBox by website