Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dziś jest
Imieniny obchodzą:

Jesteśmy z Wami od 2001 roku

Chcesz zareklamować się na naszej stronie internetowej? Sprawdź ceny reklam. Cennik znajdziesz w dziale OGŁOSZENIA - REKLAMA

W dn. 01.10.2019 r. odbyły się konsultacjespołeczne dotyczące projektu budowy wałów przeciwpowodziowych w gminie MałkiniaGórna.

W konsultacjach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Biura Projektowo-Inżynierskiego WTU Sp. z o.o.,  organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy sołectw leżących nad Bugiem.

 

Na skarpie w Rostkach Wielkich opotrzebie zabezpieczenia terenu gminy przed skutkami powodzi mówili: wicemarszałek Senatu RP - Maria Koc, poseł na Sejm Daniel Milewski i dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie Agnieszka Szymula. Trzy warianty planowanych zabezpieczeń przeciwpowodziowych przedstawili wójt Bożena Kordek i przewodniczący Rady Gminy Jacek Bogdan.

Druga część konsultacji społecznych odbyła się w GOKiS. Po wystąpieniu dyrektora Zarządu Zlewni w Sokołowie Podlaskim Piotra Woźniaka i starosty ostrowskiego Zbigniewa Chrupka przedstawiciele WTU zaprezentowali wariant zabezpieczeń uznany za optymalny.

 

Propozycja zabezpieczeń przeciwpowodziowych w gminie Małkinia Górna opracowana  przez WTU obejmuje:

  • budowę fundamentów pod zabezpieczenia mobilne – konstrukcję z belek zaporowych z uszczelnieniami budowaną w razie zagrożenia powodziowego
  • umocnienie linii brzegowej,
  • przebudowę istniejących wałów „carskich”,
  • budowę nowych wałów ziemnych.
  •  

Wstępnie koszty budowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych w gminie określono na ok. 65 mln zł za 1 km.

Zaprezentowana koncepcja zabezpieczeń przeciwpowodziowych wzbudziła ogromne emocje. Uwagi do przedstawionego planu zgłosili mieszkańcy Klukowa oraz mieszkańcy i właściciele działek z Rostek Wielkich, Zawist Nadbużnych i Zawist Dzikich. Mieszkańcy sołectw położonych nad Bugiem uznali, że przedstawiona koncepcja nie uwzględnia wielu ważnych aspektów - miedzy innymi rzeczywistego zagrożenia podtopieniami i zalaniami, ukształtowania terenu (wysokości skarp),  istniejącej zabudowy, rachunku ekonomicznego i poszanowania środowiska.

 

Konsultacje społeczne nie przyniosły odpowiedzi na wiele ważnych pytań, dlatego ustalono, że mieszkańcy w ciągu 2 tygodni mogą składać w Urzędzie Gminy propozycje, zapytania i sugestie dotyczące zaprezentowanego wariantu zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Materiały te zostaną przekazane do rozpatrzenia Wodom Polskim, które uwzględnią je przed wdrażaniem dalszych procedur.

 

 

SFbBox by website

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd