Po „Dniu Odkrywania Talentów” zorganizowanym 7 maja b.r. , 2 dni później, tj. 9 maja 2015 r. w ramach projektu „Moja przyszłość” 7 grup projektowych, tj. 4 grupy ze szkół podstawowych i 3 grupy z gimnazjów, wraz z opiekunami pojechało na PIKNIK NAUKOWY, który odbywał się na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Dzięki uprzejmości Szefa Ochrony Stadionu Narodowego - Pana Arkadiusza Murawskiego (Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Małkinia Górna) wszystkie grupy, które przyjechały do Warszawy aż 3 autokarami mogły wjechać na płytę parkingu przy głównej bramie na stadion, ponadto grupom naszych uczniów został przydzielony pracownik ochrony stadionu, który oprowadził naszą młodzież po stadionie, pokazując miedzy innymi szatnie sportowców, całe zaplecze z którego korzystają sportowcy przed i po rozegranym meczu, np. sale odnowy, oraz miejsce gdzie znajduje się wyjście z szatni na płytę stadionu. Podczas zwiedzania stadionu uczniowie mieli również okazję obserwować jak odbywa się wymiana murawy na płycie głównej, która wymieniana była w związku z przygotowaniami do finału rozgrywek piłkarskiej Ligi Europejskiej w sezonie 2014/2015, który odbędzie się w środę 27 maja 2015 roku.
REKLAMA
Po około godzinnym spacerze, uczniowie przystąpili do zwiedzania stoisk naukowych. W punktach informacyjnych otrzymali mapki Pikniku Naukowego, dzięki którym łatwiej było znaleźć interesujące stoisko naukowe – łatwiej było też się odnaleźć się w terenie - w razie gdy ktoś na chwilę stracił orientację.
Ogromna liczba stoisk edukacyjnych zaskoczyła wszystkich odwiedzających tegoroczną imprezę. Znalazły się przeróżne tematycznie stoiska wyższych uczelni, instytutów badawczych, instytutów naukowych, stowarzyszeń naukowych, studenckich kół naukowych, kół naukowych ze szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów, szkół podstawowych, instytutów motoryzacyjnych. Podczas pikniku uczniowie spotkali stoisko Narodowego Centrum Badań Jądrowych – gdzie zastali Panią Ewę Droste, która prowadziła dla gimnazjalistów wykład o promieniotwórczości oraz Panią Maję Marcinkowską – Sanner, która zapoznawała gimnazjalistów z budową reaktora jądrowego podczas wycieczki edukacyjnej zorganizowanej w ramach projektu „Moja przyszłość” do NCBJ w Świerku w dniu 2 kwietnia b.r.
Tematem wiodącym tegorocznego Pikniku Naukowego było „Światło”. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wszystkie stoiska edukacyjne, z każdej dziedziny nauki – przyroda, biologia, chemia, fizykochemia, geologia, techniki jądrowe, kryminologia - zaprezentowana przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, gdzie uczniowie dowiedzieli się, że w Polsce obowiązuje zasada mówiąca, iż podczas analizy odcisków palców - 12 cech wspólnych (tzw. minucji) wystarcza do pewnego określenia tożsamości osoby (w innych krajach bywa z tym różnie – np. we Francji obowiązuje 17 cech wspólnych, w Niemczech od 8 do 12).
Kolejne dziedziny edukacyjne: poligrafia, matematyka, informatyka, archeologia, sztuka, logopedia i emisja głosu, automatyka, robotyka, cybernetyka, mechanika, sztuka filmowa, radio, historia, elektronika, fizyka, psychologia, muzyka, medycyna, biotechnologie, ogrodnictwo, leśnictwo, pszczelarstwo, genetyka, inżynieria materiałowa, genetyka, dietetyka, teologia i wiele, wiele innych.
Było całe mnóstwo przeróżnych doświadczeń, ćwiczeń, testów, quizów, pokazów i przede wszystkim dużo zabawy.
Podczas Pikniku Naukowego nasza młodzież spotkała uczniów Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej w Julinku - jedynej w Polsce szkoły kształcącej w zawodzie aktora cyrkowego. Uczniowie zaprezentowali niezwykle widowiskowe umiejętności – żonglerkę maczugami, jazdę na monocyklu i akrobacje.
Poza polskimi instytucjami stoiska naukowe zaprezentowały ambasady: francuska, Republiki Federalnej Niemiec, Kanady, instytucje naukowe, techniczne i inne: ze Słowenii, Czech, Ukrainy, Turcji, Estonii, Rosji, Węgierski Instytut Kultury, Instytut Słowacki.
Około godziny 15.00 uczniowie z naszej gminy opuścili teren Pikniku Naukowego i wyruszyli do domu z mocnym postanowieniem, że za rok znowu tu przyjadą. W drodze powrotnej obowiązkowy przystanek w McDonald's, gdzie każdy uczestnik wyprawy mógł pochwalić się wygranymi w czasie konkursów i pokazów nagrodami i gadżetami – kwiatki, poziomki, smycze, słodycze, plakaty, prospekty, mnóstwo kolorowych broszur.
Opiekę podczas wyjazdu pełniły Panie: Ewa Szymanik, Anna Dołkowska Wileńska, Ewa Gałązka, Anna Brodzikowska, Anna Waracka-Zyśk, Maria Pekałowska, Małgorzata Siwek, Maria Jarka i Bogusława Siwek.
Autorkami zdjęć są: Danuta Włodarczyk i Anna Konferowicz – Asystentki Koordynatora
SFbBox by website